gtag('config', 'G-HY038346Q4');

Nové pravidlá DTI pri poskytovaní hypotekárnych úverov

Z dielne NBS prichádza nová úprava týkajúca sa poskytovania úverov na bývanie, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od 1. októbra 2022. Týkať sa bude žiadateľov o úver, ktorý v čase podania žiadosti prekročili vek 40 rokov, a zároveň doba splatnosti úveru presahuje 64 rokov veku klienta.

Po novom sa žiadateľom o úver nad 40 rokov, ktorým splatnosť úveru presahuje do dôchodku bude postupne znižovať maximálne DTI, teda pomer  dlhu k príjmom. Dnes si klient môže od banky štandardne požičať 8-násobok svojho ročného príjmu. Nová úprava NBS navrhuje, aby sa maximálna výška úveru znižovala o 0,25 násobok čistého ročného príjmu klienta za každý rok presahujúci 40 rokov. To znamená, že 41-ročný klient si tak bude môcť požičať už len 7,75 násobok svojho ročného príjmu a 50- ročný klient len 5,5 násobok svojho príjmu.

Na Slovensku  vznikol z dôvodu dobrej dostupnosti a výhodnosti úverov trend posúvania splatnosti hypoték do vysokého veku. Klienti si pri navyšovaní výšky úverov a refinancovaní  posúvali aj splatnosť. Až štvrtina dlžníkov má dnes vyšší dlh ako pred troma rokmi, a to napriek pravidelným splátkam. Pri prechode na dôchodok však treba rátať s  poklesom príjmu a možnými problémami so splácaním úveru.

Cieľom tento úpravy je práve snaha o zníženie možných problémov so splácaním svojho záväzku v dôchodkovom veku. Na jednej strane by mal ochrániť klientov pred prípadnou stratou bývania, na strane druhej zabezpečiť finančnú stabilitu a zdravie bankového sektora.

Podľa vyjadrení NBS sa regulácia sa dotkne približne len 1 z 20 klientov. Títo klienti si budú môcť zobrať v priemere o 15 % nižší úver, než ako si bežne brali dnes.

Tak ako doteraz v platnosti ale ostáva výnimka, ktorá umožňuje poskytnúť 5% úverov s DTI nad hlavným limitom. Poskytovanie výnimiek je naďalej v kompetencií jednotlivých bánk.

Ilustračný príklad

Článok je prevzatý zo stránky www.finportal.sk so súhlasom autora

Odporúčané články

Zničili ste auto? Peniaze z havarijnej poistky vám na kúpu nového vozidla nebudú stačiť. Potrebujete špeciálne poistenie

Mnohí motoristi sa pri škodách na vozidle spoliehajú na to, že im na ich pokrytie bude stačiť havarijné poistenie. To väčšinou síce platí, ale nie pri totálnych škodách. Ide o také nehody, po ktorých by oprava poškodeného vozidla stála viac ako je jeho hodnota. Keďže poisťovne určujú pri havarijnom poistení poistnú sumu zo všeobecnej hodnoty vozidla a v zmluvách je spravidla dohodnutá spoluúčasť, pri totálnych škodách dostane majiteľ nižšiu sumu, ako bola cena vozidla. Ak by chcel majiteľ celkovú hodnotu auta, musí mať uzatvorené GAP poistenie.

Zobraziť viac
Do dôchodku pôjdeme opäť neskôr. Ako sa bude dôchodkový vek počítať v ďalších rokoch?

Dôchodkový vek sa prvýkrát od reformy zvýši podľa strednej dĺžky života. Vyplýva to z návrhu vyhlášky ministerstva práce, ktorou sa zverejňuje dôchodkový vek pre ľudí narodených v roku 1967. Výpočet už ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. Staršie ročníky ešte do penzie odchádzajú podľa vopred stanovenej tabuľky, pričom najneskôr to bude vo veku 64 rokov. Všetci ostatní už do penzie pôjdu neskôr.

Zobraziť viac